Wagosuszarka

Zasada działania wagosuszarki

Zasadza działania wagosuszarki

Wagosuszarkizasada działania

Wagosuszarka jest urządzeniem, które zapewnia bardzo szybkie i precyzyjne pomiary. Próbka materiału w niej umieszczana jest dokładnie ważona, aby w następnej kolejności zostać podgrzana. Cały zabieg ma na celu odparowanie wody z próbki, aby określić jej masę po usunięciu wilgotności. Pod koniec analizy, wagosuszarka podaje nam precyzyjny wynik ilości wytrąconej wody, a wszystkie dane trafiają do druku bądź na ekran komputera wyposażonego w specjalne oprogramowanie.

Wagosuszarka jest niebywale skutecznym sposobem na pomiar wilgotności. Działa ekspresowo i bardzo dokładnie, przez co pozwala na sporą oszczędność czasu i pracy – w klasycznym badaniu konieczne jest wielokrotne powtarzanie pomiarów, co dodatkowo utrudnione jest długim naturalnym wysychaniem materiałów. 

Działanie wagosuszarki krok po kroku

Aby możliwe było uzyskanie miarodajnych wyników, konieczne jest prawidłowe przygotowanie próbki. Wiarygodne wyniki daje poprawne przygotowanie materiału do badania. W pierwszej kolejności ważne jest optymalne rozdrobnienie materiału, gdyż od tego zależy uzyskany po wysuszeniu wynik. Materiały o większej granulacji należy rozdrobnić np. rozkruszyć bądź zmielić. Warto wykorzystać w tym celu np. specjalny młynek laboratoryjny, który zminimalizuje odparowanie wody z próbki przeznaczonej do analizy. Do badania można również przeznaczać materiały ciekłe lub półpłynne.

Kolejnym krokiem jest równomierne rozłożenie próbki na powierzchni szalki wagosuszarki. Po prawidłowym umieszczeniu materiału, w urządzeniu należy dobrać odpowiednie parametry temperatury – z większością urządzeń można uzyskać instrukcje obsługi i przykładowe parametry suszenia dla różnych produktów. Można skorzystać także z Polskich Norm PN. Poza temperaturą ważny jest także profil suszenia – większość wagosuszarek ma średnio 3-4 metody – profil standardowy, schodkowy, szybki i łagodny.

Ostatnim z parametrów jest dobór sposobu zakończenia analizy. Suszenie można zakończyć bowiem na 3 podstawowe sposoby – automatyczny (programy zapisane w urządzeniach), czasowy (ustawiany przez osobę obsługującą urządzenie) lub ręczny (użytkownik wciska „stop” gdy zajdzie taka potrzeba) .

Podsumowanie

Wagosuszarki to urządzenie niesamowicie wszechstronne, sprawdzające się w wielu branżach przemysłu. Pomagają zarówno w przemyśle spożywczym, budowlanym, rolniczym czy laboratoriach jak i działach kontroli jakości. Ich umiejętna obsługa, pozwala uzyskać wiele cennych informacji o materiałach.

Related Posts